Menü Kapat

Portakal Kabuğu Epoksi Zemin Kaplama Avantajları Nelerdir (Tekstürlü Zemin)

Tekstürlü veya portakal kabuğu olarak da bilinen epoksi kaplamanın tırtıklı bir yapısı vardır. Bu sayede kaymaz bir zemin elde edilmesine sebep olur. Temizlik açısından kolaylık sağlar, geleneksel yöntemlerle temizliği kolayca yapılabilir. Ağır yüklere dayanımının fazla olmasından dolayı üzerinde forklift, kamyon, tır gibi araçlar rahatlıkla çalışabilir. Farklı renklerde üretilebildiği için çalışma alanlarını talep edilen renklere göre uygulamak mümkündür. Derz aralıkları yoktur, yekpare ve estetik bir alan sağlar. Tozlara ve bakterilere karşı dayanıklı olduğu gibi darbelere karşı da maksimum dayanıklılık sağlar.

Portakal Kabuğu (Tekstürlü) Epoksi Zemin Kaplama Kullanım Alanları

Kapalı otoparklar,
Fabrikalar,
Depolar
Endüstriyel mutfaklar
AVM ve Hastaneler
Endüstriyel zemine ihtiyaç duyulan kapalı alanlar
Stadyum tribün araları

Portakal Kabuğu (Tekstürlü) Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır

Uygulama öncesi zemin hazırlığı yapılmalıdır. Zeminde kot farkı olmamalı, düz bir zemin elde edilmelidir. Uygulama yapılacak zeminin tozdan, kirden, nemden ve çeşitli yabancı maddelerden arındırılmış olması gerekmektedir.

Zemin hazırlığı sonrası çift komponentli epoksi astar uygulaması yapılmalıdır. Epoksi astar ile birlikte astar içeriğine belirli miktarda kum karıştırılabilir. Fakat bu astar kalitesini düşürebilmektedir. Astarın kuruması beklenir ve sonrasında ara kat uygulaması yapılmalıdır.

Epoksi ara kat malzemesi zemine tatbik edilir ve tarak ile uygulama yapılır. Ara kat kuruduktan sonra ihtiyaç halinde zemine zımpara yapılarak son kat self leveling epoksi malzeme dökülür ve uygulama yapılır. Portakal desenini vermek için mercan rulo kullanılır, ve kabarcıkları almak için kirpi rulo kullanılmalıdır. Zemin kuruduktan sonra talebe göre son kat boya uygulaması yapılarak UV dayanımı arttırılabilir. Uygulama ürünlerin teknik dosyalarında yer alan bilgilere göre yapılmalıdır, hava koşulları ve tavsiye edilen sarfiyatların farklı kullanışları uygulama hatalarına yol açabilmektedir.