Menü Kapat

KAUÇUK KARO ZEMİN KAPLAMA UYGULAMASI NASIL YAPILIR

Kauçuk karoları zemine uygulamadan önce, beton zeminin düz olması gerekmektedir. Zemin tozdan, nemden, çeşitli kimyasallardan ve yabancı maddelerden arındırılmış olması gerekmektedir. Hava şartları da dış etkenlerin başında yer almaktadır, uygulama anında yağış olmamalıdır.

Zemin hazırlığından sonra beton üzerine astar uygulaması tavsiye edilir. Poliüretan bazlı Saras Rubbermax yapıştırıcı (kauçuk tutkalı) zemine endüstriyel tarak ile sürülerek uygulama yapılır. Belirli bir alana dökülen yapıştırıcıyı tarak yardımı ile uygun olan sarfiyata göre yaydıktan sonra kauçuk karolar zemine yapıştırılır. Kısa bir süre de olsa karoların üzerine ağırlık konulması tavsiye edilir. Bu sayede de mukavemet maksimuma ulaşır.

TOPRAK ZEMİN ÜZERİNE KAUÇUK KARO YAPIŞTIRMA UYGULAMASI YAPILIR MI?

Kauçuk karo uygulaması için en ideal zemin betondur. Toprak zemin üzerine yapıştırma işlemi yapmak mümkün değildir. Bu sebeple karolar yapıştırılmadan zemine konulur, bu uygulama dış etkenlerden çok fazla etkileneceği için kısa süreli bir çözüm olacaktır.

Kauçuk karolar zemine yapıştırılamayacağı için rüzgardan, yağıştan ve diğer deforme edici etkenlerden çok kolay etkileneceklerdir. Bu sebepler dikkate alındığında toprak zemin üzerine kauçuk karo uygulaması uygun değildir.

EĞİMLİ VEYA BOZUK BETON ZEMİNE KAUÇUK KARO YAPIŞTIRMA UYGULAMASI YAPILIR MI?

Zemin beton olduğu sürece karolar zemine yapıştırılabilir, fakat eğim veya zeminin tırtıklı olması uzun sürede daha kolay bir deformasyon ve zemin düzlüğünde problemler oluşturacaktır. Eğimli zeminlerde genel olarak dökme (yerinde uygulama) sistem ürünleri tercih edilmelidir. Kauçuk bağlayıcısı ile granüllerin uygulama alanında yapıştırılması ve dökülerek uygulanması gerekmektedir.

KAPALI ALANLARDA KAUÇUK KARO UYGULAMASI YAPILIR MI?

Esnekliğe ihtiyaç olan tüm zeminlerde kauçuk karo tercih edilebilir. Spor salonları, ofisler, kreşler gibi tüm kapalı alanlarda uygulama yapılabilir. Kapalı alanlarda uygulama yapılırken ve uygulama sonrası bir süre ortamın havalandırılması faydalı olacaktır.

SPOR SALONU ZEMİNİ KAUÇUK KARO YAPILIR MI?

Kauçuk karoların çocuk parkları ve oyun alanları dışındaki bir diğer uygulama alanı da esnekliğe ihtiyaç duyan iç mekanlardır. Spor salonlarında kauçuk karolar sıklıkla tercih edilmektedir. Darbe emici özelliği sayesinde sporcuların yaralanma ihtimallerini minimuma indirmektedir. Spor aletlerinin zemin ile direkt temasını kestiği için zemine zarar gelmesini engeller.

HAVUZ KENARLARINA KAUÇUK KARO UYGULAMASI YAPILIR MI?

Kauçuk karo uygulaması havuz kenarlarına da uygulanabilir. Gözenekli yapısı sayesinde su ile temasında kaymaz ve tutunma sağlar, bu sayede yaralanmaların da önüne geçmiş olur.

KAUÇUK KARO ZEMİNLERİN ORTALAMA ÖMRÜ NE KADARDIR?

Kauçuk karoların SBR granül veya EPDM granül ile üretilmesi kullanım süresine etki etmektedir. Ayrıca üretim esnasındaki kauçuk granüllerin kalitesinin ve uygulama esnasındaki kullanılan kauçuk tutkalının kalitesi de bu süreye etki etmektedir. 15 – 20 yıl boyunca kauçuk karolar normal şartlar altında rahatlıkla kullanılabilir fakat bu süreyi kullanım yoğunluğu ve maruz kaldığı dış etkenler etkilemektedir.