Menü Kapat

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama uygulaması, avantajları nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen zemin kaplama seçenekleri arasındadır. Termosetler grubuna ait olan epoksi reçinesi, kimyasal bir yapı malzemesidir. Suya, kimyasallara, sürtünmeye, aşınmaya ve darbelere karşı dayanıklı bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda bu yapısı, uzun ömürlü ve estetik seçenekler de sunmaktadır. Bakteri oluşumunu da engelleyen epoksi reçine zemin kaplama seçenekleri, hijyenik alternatifler sunmaktadır. Elbette, epoksi reçine zemin kaplama uygulamaları da kendi içerisinde ayrılmaktadır. Bunları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Fabrika ve depolar, gün içerisinde yüksek ağırlığa sahip vasıtaların hareket ettiği yerlerdir. Bu nedenle zemin yüzeyi, aşınma ve darbe konusunda büyük bir dayanıklılığa sahip olmak zorundadır. Fabrika epoksi zemin kaplama seçenekleri, zeminlerde ortalama 3-5 mm kalınlığında bir kalınlık oluşturmaktadır. Aynı zamanda epoksi reçine, asit bazlı kimyasallara ya da su ve neme karşı en dayanıklı malzemelerden birisidir. Epoksi kaplama uygulaması, ağır cisimler için dayanıklı olduğundan fabrika ve depolarda tavsiye edilmektedir.

Otopark zeminleri de, fabrika zeminleri gibi sürekli bir baskıya maruz kalmaktadır. Elbette epoksi reçine uygulamaları, otopark zemin kaplama konusunda da dayanıklı çözümler sunmaktadır. En çok kullanılan, portakal kabuğu (texture) epoksi zemin kaplamadır.

Epoksi kaplama seçeneklerinden biri olan portakal kabuğu, tırtıklı bir yapıya sahiptir. Bu yapı, zeminin ya da yüzeyin aşırı kaygan olmasını engellemektedir. Özellikle de kapalı otoparklarda, AVM’lerde ve fabrikalarda ihtiyaç duyulan zemin kaplama seçenekleri arasındadır. Eğer endüstriyel zemine ihtiyaç duyulan bir kapalı alanda epoksi portakal kabuğu seçeneğinden faydalanırsanız, pek çok avantajdan da yararlanmış olursunuz. Bu avantajları merak ediyorsanız ve detaylı bilgi almak istiyorsanız, bizi hemen arayabilirsiniz.

Kolay temizlenebilen ve tozsuz bir özelliğe sahip olan epoksi self levelling, en iyi zemin kaplama seçenekleri arasındadır. Ancak epoksi self levelling uygulaması, multilayer (çoklu katman) ya da coating sisteme göre daha maliyetli bir işlemdir.

Epoksi Self Levelling Özellikleri Nelerdir?

Self levelling uygulamasının avantajlarını şöyle sıralamak mümkündür:

  • Nispeten kalın bir uygulamadır.
  • Pürüzsüz bir yüzey yapısı sunar.
  • Kolay temizlenebilir özelliğe sahiptir. Bu nedenle en hijyenik epoksi uygulamaları arasında yer alır.
  • Pürüzsüz yüzey nedeniyle aşınmaya ve darbeye karşı dayanıklılığı yüksektir