Menü Kapat

Su Yalıtım Sistemleri

Su yalıtım sistemleri, çatı ve terasların su geçirmez özelliğine sahip olması için yapılan uygulamalardan biridir. Su yalıtım malzemeleri, ihtiyaca ve kullanım alanına göre farklı seçenekler arasından tercih edilebilir. Örneğin dikey ve yatay uygulamalar için farklı tip ürünler tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda; az solvent içeren ve içermeyen formüller de yine ürünlerdeki farklılıklardan birisidir. Su yalıtım sistemleri, çatı izolasyon ve teras su yalıtım sistemleri olarak incelenebilir.

Saras Kimya olarak, teras su yalıtım ve çatı izolasyon sistemleri konusunda ihtiyaç duyulan malzemelerin üretimi noktasında sizlere yardımcı olmaktayız. Eğer profesyonel yardım almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teras Su Yalıtım

Uygulama alanlarına göre, farklı su yalıtım malzemeleri yer almaktadır. Örnek olarak;

  • Çimento esaslı su yalıtım malzemesi,
  • Kristalize su yalıtım malzemesi,
  • Bitümlü membran su yalıtımı,
  • Epoksi zemin kaplamaları,
  • Poliüretan likit membran su yalıtım malzemesi ve
  • Akrilik likit membran su yalıtım malzemesi gibi seçenekler yer almaktadır.

Yukarıda yer alan su yalıtım malzemeleri, farklı alanlar için özel olarak uygulanmaktadır. Genel olarak çatı ve teras su yalıtım sistemlerinde, poliüretan likit membran kullanılmaktadır. Bu malzemeler, çatı ve teras gibi yapıların su sızıntısı veya UV ışınlarının zararlı etkilerinden korunmasını sağlar.

Teras su yalıtımı konusunda en çok tercih edilen su yalıtım malzemesi de poliüretan likit membranıdır. Örnek olarak; Polmax Aqua su yalıtım membranı, teras ve çatı izolasyonu konusunda en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

Çatı İzolasyon

Çatı izolasyonu için kullanılacak su yalıtım malzemesi, çatı yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle ihtiyaca göre doğru sistemi tercih etmek çok önemlidir. Sonuç olarak, doğru sistemin seçimi konusunda inşaat ihtiyacını biliniyor olması gerekmektedir.

Yine örnek vermek gerekirse, Polmax Aqua W01 UV poliüretan bazlı yalıtım membranı çatı ve teraslarda su izolasyonu için kullanılan ürünler arasındadır. UV dayanımı ve su geçirmeyen özelliği sayesinde, uzun yıllar boyunca su yalıtımı konusunda kullanılabilmektedir.

Su Yalıtım Malzemeleri Uygulama Yöntemleri

Su yalıtım sistemleri içerisinde yer alan ürünler, farklı uygulamalar ihtiva edebilir. Örneğin, güneş görmeyen döşeme altı yerlerde direkt olarak su yalıtım malzemesi uygulanabilmektedir. Ancak güneş gören çatı gibi alanlarda, UV direncine sahip boyanın son kat olarak atılması ile kullanılmalıdır. Bu sayede, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de kurtulmak mümkündür.

Su yalıtım malzemelerinin uygulanmasından önce, zemin toz ve kirden arındırılmalıdır. Ek olarak zeminin pürüzsüz ve nemden arındırılmış olması da önemlidir. Akabinde, su yalıtım malzemesi yüzeye uygulanabilir. Uygulama sırasında hava koşullarının en az 5 ve en fazla 30 santigrat derece arasında olması önemlidir. Tek komponentli ürünler direkt olarak uygulanabilir fakat çift komponentli ürünler tavsiye edilen oranda karıştırılarak homojenize edilmelidir. Ürün içerisine talimatlarda yer almayan hiçbir madde eklenmemelidir. Ürün özelliğine ve kullanım alanına göre, son kat için UV direnci yüksek boya atılabilir.